Remont mieszkania – jak wybrać kolor farb

Potrzeba zmiany otoczenia to jedna z najczęściej zauważalnych cech w trzecim trymetrze ciąży. Przeprowadzka do nowego mieszkania idealnie zgrała się z aktywacją we mnie instynktu wicia gniazda. Jeśli akurat się urządzacie, albo planujecie remont, możliwe, że ten post Was zainteresuje. My właśnie kończymy generalny remont mieszkania, pierwsze decyzje kolorystyczne już padły podzielę się więc z Wami moimi spostrzeżeniami. 
Wybór koloru do wnętrz nie jest wcale ławy. Teoretycznie wiemy co nam się podoba i w czym będziemy się dobrze czuć, więc nie powinno być problemu, ale żeby uniknąć rozczarowania trzeba wiedzieć jak odpowiednio dobrać barwy. 

Największym uznaniem dzisiaj cieszą się wnętrza skandynawskie, w których dominują biele i szarości. Ja nie pozostałam obojętna trendowi. 

Przy wyborze koloru powinniśmy zwrócić baczną uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Ilość światła dziennego ma duże znaczenie, gdyż ten sam kolor w różnym świetle będzie wyglądał inaczej. Jeszcze inne wrażenie sprawi w świetle sztucznym. Pomieszczenia, z których okna wychodzą na południe i zachód, gdzie ciepłe światło bardzo często zagląda bezpośrednio, można malować farbami chłodnymi. 

Tam, gdzie światła jest mało i pada ono pod dużym kątem, lepiej prezentują się barwy ciepłe. Zasada jest też taka, że im światła jest mniej, tym wybrany kolor powinien być cieplejszy. 

Kolor powinien być dobrany tak, by współgrał z dodatkami lub meblami. Zbyt duża ilość odcieni we wnętrzu powoduje wrażenie bałaganu, dlatego lepiej redukować ilość barw, różnicując je raczej walorowo (różne odcienie tego samego koloru). 
Kolory mają znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Mogą nas wyciszać lub aktywować, rozweselać lub zasmucać. Dlatego w zależności od tego, czy wybieramy kolor do salonu, sypialni, jadalni czy gabinetu, powinniśmy kłaść inny nacisk na te same barwy. Kolory ciepłe jak żółć, czerwień, pomarańcz, zawsze niosą w sobie dużą dawkę energii. Pobudzają więc do działania, aktywizują, zwiększają optymizm i apetyt. Błękity i zielenie to kolory spokoju i harmonii.
APLIKACJA MOBILNA 
Przy wyborze kolów farb z pomocą przychodzi bardzo fajna aplikacja stworzona przez firmę Dulux. Let’s colour studio VISUALIZER to łatwe i pomocne narzędzie. Wystarczy wgrać do niej zdjęcie pomieszczenia, które chcemy malować i wirtualnie pobawić się w jego kolorystyczną aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *