Drugi trymestr ciąży, co robić a czego nie

Brzuszek pomału nabiera kształtów? Gratuluję, jeśli jesteś w drugim trymestrze ciąży, pierwsze 3 miesiące masz za sobą.

Dzisiejszy post dedykuję kobietom, które są jak ja – na początku swojej ciąży. 
W sumie to już nie takim znowu początku, za miesiąc przecież będzie połowa. Napiszę o tym co powinnaś robić, a czego lepiej unikać w ciąży. 

Twoje dziecko jest już mniej więcej wielkości dłoni, możesz też poznać już jego płeć. Mały człowieczek ma rozwinięte wszystkie najważniejsze narządy, jego mózg jest aktywny a serduszko pompuje krew. Ma struny głosowe, oczka wrażliwe na światło, dłonie, a nawet odciski palców. Teraz możesz być już spokojniejsza.

Poczuj spokój, to ważne aby Twoje dziecko czuło się dobrze w Twoim brzuszku. Kontroluj swoje emocje, poziom Twoich hormonów jest teraz bardzo wysoki. Dlatego, naucz się panować nad swoimi emocjami, jeśli nie będziesz miała nad nimi kontroli, one będą kontrolowały Ciebie. Nawiąż zerwany kontakt z matką naturą.

Poświęć proszę chwilę na to by zamknąć oczy a otworzyć swoje serce. Weź głęboki wdech i poczuj radość z życia. Nerwy przestały dotyczyć tylko Ciebie, wszystkie emocje jakie przeżywasz mają wpływ na dziecko. Ono czuje jeśli masz w sobie złe emocje. Nie wywołuj więc wilka z lasu i odpuść sobie negatywne myśli. Twojemu dziecku na pewno nic nie zagraża. Uważaj na to co myślisz, bo tak się stanie. Pamiętaj o sile przyciągania. 

Wykorzystaj dodatkową energię którą daje Ci dziecko, na coś pozytywnego! Wiele kobiet w ciąży dowodzi, że drugi trymestr ciąży to najlepszy okres w ich życiu. Jeśli marzyłaś o założeniu bloga, zrób to teraz. Jeśli chciałaś obejrzeć wszystkie klasyki kina, ale nigdy nie miałaś na to czasu – zrób to! Ten czas powinien być dla Ciebie wyjątkowy. Wykorzystaj go na coś co zawsze odkładałaś na drugi plan.

Czytaj wartościowe książki które rozwijają. (Propozycje książek podam w osobnym poście)

Pamiętaj o innych, nie jesteś pępkiem świata. Bliscy przechodzą nasz odmienny stan razem z nami. (Zwłaszcza jeśli to pierwsza ciąża w rodzinie) Nie tylko Twój status ulegnie niedługo zmianie i zostaniesz mamą, Twoja mama stanie się babcią, tata dziadkiem a babcia i dziadek dostaną status „PRA”. Dla nich to też wielka zmiana. 

Nie przejmuj się tym, że przybyło Ci dodatkowych kilogramów. Nie walcz z całym wszechświatem jeśli coś idzie nie po Twojej myśli – widocznie tak musi być. (Nawet jeśli zepsuł Ci się silnik w samochodzie i nie masz czym jechać do pracy i w ogóle wszystko czego się tykasz, laptop, aparat – psuje się, olej to bo i tak nic na to nie poradzisz)

Nie zapominaj o swoich obowiązkach, to że jesteś w ciąży nie zwalnia Cię od sprzątania i gotowania w domu – niestety. Sprzątając unikaj mocnych środków czyszczących.

Bądź wyrozumiała dla swojego partnera, on na pewno też bardzo się stara. Jeśli wraca do domu późnym wieczorem, to dlatego, że musi teraz ciężko pracować po to aby Tobie i Waszemu dziecku niczego nie zabrakło. Oszczędzaj mu zbędnych nerwów, chłopak i tak ma teraz ciężko przez najbliższe miesiące.

Znajdź czas tylko dla siebie, słuchaj relaksacyjnej muzyki (moja propozycja) śpiewaj na głos swoje ulubione piosenki – maluch uczy się rozpoznawać Twój głos.  

Jedz owoce, potrzebujesz teraz dużo witamin. Cześciej sięgaj po szklankę wody. Woda oczyszcza organizm i zapobiega jego odwodnieniu. Ogranicz napoje gazowane, ponoć powodują przedwczesne skórze. Ograniczaj długie, gorące kąpiele. Pamiętaj o dodatkowych witaminach w tabletkach. Dbaj o siebie, kup sobie coś ładnego w czym będzie Ci wygodnie. 

Możesz dołączyć do wielu ciekawych grup na facebooku, gdzie doświadczone mamy wymieniają się swoimi opiniami. Zacznij przyzwyczajać się do przywilejów kobiety w ciąży – takich jak miejsca parkingowe czy omijanie kolejek.

Przede wszystkim ciesz się i rośnij w siłę, razem z brzuchem. To wspaniały czas, szanuj swój błogosławiony stan i to że jesteś w ciąży. Wiele kobiet bardzo cierpi, ponieważ nie mogą mieć dziecka. Znajdź swoje własne sposoby na relaks. Rób to co dalej ale pamiętaj, że pod Twoim sercem bije jeszcze jedno malutkie serduszko. 

Praca nad blogiem wymaga sporego zaangażowania. Staram się zostawić tu cząstkę siebie, w każdy post wkładam całe swoje serce, żeby trafił do Ciebie. Liczę, że zajdziesz tu jakąś inspiracje. Razem tworzymy to miejsce, więc jeśli masz ochotę to zostaw po sobie jakiś znak. Może to być komentarz, łapka w górę a jeśli post trafia do Ciebie podziel się nim z innymi. Dla Ciebie to tylko chwila a ja będę wiedziała, że to co robię ma sens 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *